Güzel Sağlık
mastürbasyon yapmanın yan etkileri - faydaları ve zararları
Güzel Sağlık > Sağlık > Cinsel Sağlık > Mastürbasyon Yan Etkileri Nelerdir? (Faydaları ve Zararları)

Mastürbasyon Yan Etkileri Nelerdir? (Faydaları ve Zararları)

Bu içerikte mastürbasyonun yan etkilerinden, faydalarından ve zararlarından bahsettik. Mastürbasyonun yan etkileri ve potansiyel sağlık yararları hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Mastürbasyon, tüm insanlıkta yaygın bir aktivitedir. Vücudunuzu keşfetmenin, zevk altmanın ve yerleşik cinsel gerginliği azaltmanın doğal ve güvenli bir yoludur. Tarih boyunca tüm, cinsiyetlerden ve ırklardan insanlar arasında görülmüştür.

Efsanelere rağmen, mastürbasyonun aslında fiziksel olarak zararlı hiçbir yan etkisi yoktur.

Ancak aşırı mastürbasyon, ilişkilerinize ve günlük yaşamınıza zarar verebilir. Bunun dışında mastürbasyon eğlenceli, normal ve sağlıklı bir aktivitedir.

Mastürbasyonun yan etkileri ve potansiyel sağlık yararları hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Mastürbasyonun yan etkileri neledir?

Mastürbasyonun herhangi bir zararlı yan etkisi yoktur. Bununla birlikte, bazı insanlar mastürbasyon konusunda kendilerini suçlu hissedebilir veya kronik mastürbasyonla ilgili sorunlar yaşayabilir.

Mastürbasyon ve suçluluk duygusu

Bazı insanlar kültürel, manevi veya dini inançları nedeniyle, mastürbasyon yaptıkları için kendilerini suçlu hissedebilirler.

Mastürbasyon ne yanlış ne de ahlaka aykırıdır, ancak yine de kendini tatmin etmenin “kirli” ve “utanç verici” olduğunu duyabilirsiniz.

Mastürbasyon yaptığınız için kendinizi suçlu hissediyorsanız, güvendiğiniz biriyle neden böyle hissettiğinizi ve bu suçluluk duygusunu nasıl atlatabileceğinizi konuşun. Cinsel sağlık konusunda uzmanlaşmış terapistler iyi bir seçenek olabilir.

Mastürbasyon bağımlılığı (kronik mastürbasyon)

Bazı insanlar mastürbasyon bağımlılığı geliştirebilir. Mastürbasyon aşağıdakilere neden oluyorsa mastürbasyon yapmak için çok fazla zaman harcıyor olabilirsiniz:

 • Günlük işlerinizi veya günlük aktivitelerinizi yapmamak
 • İşe veya okula geç kalmak
 • Arkadaşlarla veya aile ile planları iptal etmek
 • Önemli sosyal etkinlikleri kaçırmak (toplantılar, konserler, festivaller vs.)

Mastürbasyon bağımlılığı, ilişkilerinize ve hayatınızın diğer kısımlarına zarar verebilir. Çok fazla mastürbasyon yapmak işinizi veya derslerinizi aksatmanıza sebep olabilir ve bu da üretkenliğinizi azaltabilir.

Sevdiklerinizle eskisi kadar fazla zaman geçirmediğiniz veya onların ihtiyaçlarını önemsemediğiniz için romantik ilişkilerinize ve arkadaşlıklarınıza da zarar verebilir.

Mastürbasyon bağımlılığından endişeleniyorsanız, mastürbasyonu azaltmanın yolları hakkında bir doktorla veya bir danışmanla konuşabilirsiniz.

Mastürbasyonu başka aktivitelerle değiştirerek de azaltabilirsiniz. Bir dahaki sefere mastürbasyon yapma isteğiniz olduğunda aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz:

 • Koşuya veya yürüyüşe çıkmak
 • Arkadaşlarınızla vakit geçirmek
 • Evde antrenman yapmak
 • Bir şeyler çizmek veya yazmak

Mastürbasyon yapmanın faydaları nelerdir?

Mastürbasyon sağlıklı bir cinsel aktivitedir. Fiziksel ve zihinsel sağlığınız için birçok faydası vardır.

Mastürbasyonun faydaları ile ilgili sınırlı sayıda çalışma vardır, ancak cinsel ilişki ve uyarılma ile ilgili birçok araştırma yapılmıştır.

Araştırma ve anekdot raporları, mastürbasyon yoluyla uyarılma da dahil olmak üzere cinsel uyarılmanın size aşağıdaki şekillerde yardımcı olabileceğini göstermektedir:

 • Biriken stresi azaltmak
 • Daha iyi uyku
 • Ruh halini iyileştirmek
 • Sakinleşmek
 • Zevk almak
 • Krampları azaltmak
 • Cinsel gerginliği azaltmak
 • Kendinizi tanımanızı sağlamak (zevkleriniz ve istekleriniz)

Çiftler, farklı arzuları keşfetmek veya hamilelikten kaçınmak için karşılıklı olarak mastürbasyon da yapabilirler.

Mastürbasyon ve prostat kanseri ilişkisi

Bazı araştırmalar, düzenli boşalmanın prostat kanseri riskini azaltabileceğini öne sürüyor, ancak doktorlar bunun nedenini tam olarak bilmiyor.

2016 yılında yapılan bir araştırma, ayda en az 21 kez boşalan erkeklerde prostat kanseri riskinin yaklaşık yüzde 20 azaldığını keşfetti. 2003 yılında yapılan bir araştırma da sık boşalma ve düşük prostat kanseri riski arasında benzer bir bağlantı keşfetti.

Yine de düzenli olarak boşalmanın ilerlemiş prostat kanserine karşı koruduğuna dair bir kanıt yok.

Hamilelikte mastürbasyon yapmak

Hamilelik sırasında hormon değişiklikleri, bazı hamile kadınların cinsel isteklerini artırmasına neden olur. Mastürbasyon, hamilelik sırasında cinsel gerginliği gidermenin güvenli bir yoludur.

Mastürbasyon, bel ağrısı gibi hamilelik semptomlarını hafifletmeye de yardımcı olabilir. Orgazm sırasında ve sonrasında hafif, düzensiz kramplar veya Braxton-Hicks kasılmaları hissedebilirsiniz. Kasılmalar kaybolmazsa ve daha ağrılı ve sık hale gelirse, hemen doktorunuza başvurun.

Yüksek riskli gebelikleri olan kadınlar için mastürbasyon güvenli olmayabilir. Bunun nedeni, orgazmın doğum yapma şansınızı artırabilmesidir.

Kapanış

Mastürbasyon, kendi kendini tatmin etmenin ve sağlığınızı iyileştirmenin sağlıklı, doğal ve güvenli bir yoludur.

Mastürbasyon yapmanın zihniniz ve vücudunuz için birçok faydası olabilir. Bağımlılık oluşması olasılığı dışında, hiçbir zararlı yan etkisi yoktur.

Suçluluk ya da utanç yaşamadan kendi kendine zevk almaktan çekinmeyin. Sahip olduğunuz olumsuz duygular hakkında bir terapistle veya güvendiğiniz biriyle konuşun.

  pp.jpg

  Güzel Sağlık Ekibi

  Güzel Sağlık olarak, uzman sağlık rehberiniz olmaya kendimizi adadık. Sağlık, spor, cinsel sağlık, cilt sağlığı, sağlıklı yaşam önerileri için takip etmeye devam edin.

  Yorum Yap

  pp.jpg

  Güzel Sağlık Ekibi

  Güzel Sağlık olarak, uzman sağlık rehberiniz olmaya kendimizi adadık. Sağlık, spor, cinsel sağlık, cilt sağlığı, sağlıklı yaşam önerileri için takip etmeye devam edin.

  Sosyal Medya

  Sosyal medya hesaplarımızı takip ederek yeni sağlık içeriklerinden anında haberdar olun.