Güzel Sağlık
mastürbasyon yapmak sivilce yapar mı
Güzel Sağlık > Sağlık > Cilt Sağlığı > Mastürbasyon Yapmak Sivilceye (Akne) Sebep Olur mu?

Mastürbasyon Yapmak Sivilceye (Akne) Sebep Olur mu?

Halk arasında mastürbasyon yapmanın sivilceye (akne) sebep olduğu konusunda yaygın bir inanış vardır fakat tıbbi olarak mastürbasyon sivilceye sebep olur mu? Öğrenmek için okumaya devam edin.

Mastürbasyon sivilce yapar mı?

Mastürbasyonun cildinizi nasıl etkilediği de dahil olmak üzere, mastürbasyonla ilgili birçok efsane ve yanlış kanı vardır. Bazı insanlar mastürbasyonun sivilcelenmeye yol açabileceğine inanır, ancak bu doğru değildir.

Mastürbasyon sivilceye neden olmaz. Mastürbasyonun hormon seviyeleri üzerindeki etkisi dolaylı olarak sivilce ile ilgilidir.

Bu efsanenin nerede başladığını, sivilcenizin arkasında gerçekten ne olduğunu ve nasıl tedavi edileceğini öğrenmek için okumaya devam edin.

Bu efsane nasıl ortaya çıktı?

Ergenlik genellikle hem aknenin hem de mastürbasyonla ilgili ilk deneyimlerin başlangıcıdır.

Ergenlik döneminde vücudunuz daha fazla testosteron ve diğer androjenleri üretir. Hormonlardaki artış aynı zamanda vücudunuzun yağ bezlerinden salgılanan yağlı bir madde olan daha fazla sebum ürettiği anlamına gelir. Sebum cildinizi korur, ancak çok fazla olursa gözenekleriniz tıkanabilir ve sivilce gelişebilir.

Ancak mastürbasyon yapmak, vücudunuzun ne kadar sebum ürettiğini etkilemez.

Unutmayın: İster ilişkiye girin ister mastürbasyon yapın, kaç yaşında olursanız olun yüzünüz her an sivilcelenebilir. Bu mastürbasyonla ilgili değildir.

Mastürbasyon hormon seviyesini etkiliyor dediniz, nasıl sivilce yapmıyor?

Evet, mastürbasyon yapmak hormon seviyelerini etkiliyor ancak cilt sağlığınızı etkilemeye yetecek kadar etkilemiyor. Araştırmalar, orgazm olmanın hem erkeklerde hem de kadınlarda testosteronda çok küçük bir artışa yol açabileceğini bulmuştur.

Araştırmaya göre, testosteronun orgazm sırasında en üst seviyeye ulaştıktan sonra eski seviyesine dönmesi dakikalar içerisinde tamamlanır. Yani mastürbasyonun neden olduğu geçici hormon değişimi o kadar önemsizdir ki, sivilce çıkması için tıbbi bir “neden” olarak kullanılamaz.

Peki sivilceye ne sebep oluyor?

Her şey tıkanmış gözeneklerden kaynaklanıyor. Bazen vücudunuz ölü deri hücrelerini atmayı başaramaz ve bu yüzden gözeneklerinize hapsolurlar. Bu beyaz noktalara, siyah noktalara, sivilcelere ve kistlere yol açabilir.

Cildimizde yaşayan bakteriler nedeniyle de sivilce oluşabilir. Gözeneklerinize bakteri girerse kızarabilir ve şişebilir. Ağır vakalarda bu kistlere yol açabilir.

Peki bakteriler nereden geliyor? Cep telefonunuzu yüzünüze yakın tutmaktan, kirli bir yastık kılıfından, başınızı masanıza veya otobüs camına yaslamaktan ve makyajınızı yıkamamaktan gelebilir.

Aynı zamanda yüz sivilcenin çıktığı tek yer değil. Sivilce; boynunuzda, sırtınızda, göğsünüzde, omuzlarınızda, kollarınızda ve hatta poponuzda görünebilir.

Özetlemek gerekirse

Sivilceler pek çok sebepten dolayı ortaya çıkabilir ancak bunda mastürbasyonun etkisi çok azdır. Mastürbasyonun sivilce yaptığı inanışının en büyük sebebi, ergenlikte artan mastürbasyon ve akne sorunlarının aynı zamana denk gelmesidir. Tıbbi olarak, mastürbasyon sivilceye sebep olarak gösterilmez.

  • [1] Pubmed Erkeklerde cinsel uyarılma ve orgazma nöroendokrin ve kardiyovasküler yanıt
  • [2] Pubmed Kadınlarda mastürbasyona bağlı orgazm sonrası kardiyovasküler ve endokrin değişiklikler
  • [3] Healthline
pp.jpg

Güzel Sağlık Ekibi

Güzel Sağlık olarak, uzman sağlık rehberiniz olmaya kendimizi adadık. Sağlık, spor, cinsel sağlık, cilt sağlığı, sağlıklı yaşam önerileri için takip etmeye devam edin.

Yorum Yap

pp.jpg

Güzel Sağlık Ekibi

Güzel Sağlık olarak, uzman sağlık rehberiniz olmaya kendimizi adadık. Sağlık, spor, cinsel sağlık, cilt sağlığı, sağlıklı yaşam önerileri için takip etmeye devam edin.

Sosyal Medya

Sosyal medya hesaplarımızı takip ederek yeni sağlık içeriklerinden anında haberdar olun.