Güzel Sağlık
hamilelik nedir, hamilelik belirtileri
Güzel Sağlık > Ebeveynlik > Hamilelik > Hamilelik Nedir? Belirtileri Nelerdir? (Gebelik Rehberi)

Hamilelik Nedir? Belirtileri Nelerdir? (Gebelik Rehberi)

Hamilelik kadınların yaşayacağı en zorlu süreçlerden bir tanesi olabilir. Hamilelik nedir, belirtileri nelerdir, korunma yolları nedir, gebelik testi gibi çeşitli bilgileri hazırladık.

Konu Başlıkları gizle

Hamilelik nedir?

Hamilelik, spermin bir yumurtayı döllemesinden sonra döllenmiş yumurtanın rahim içine yerleşmesinden doğum zamanına kadar geçen süreye denir. İnsanlarda hamilelik 9 ay 10 gün yani 40 haftalık bir süre içerisinde gerçekleşir ancak erken doğumlar da fazlasıyla yaygındır.

Normal bir gebelik dönemi, kadının döllenmeyle başlayıp bebeğin doğumu ve doğumu ile biten fizyolojik bir halidir.

Hamilelik belirtileri nelerdir?

Hamileliğin ilk belirtileri ve semptomları genellikle döllenmeden üç hafta sonra ortaya çıkar, ancak bazı durumlarda gebelik, gebe kaldıktan sonraki altıncı günde bazı belirtiler gösterir. Bu nedenle, pek yaygın olmasa da kadının gebeliğin ilk günlerinde semptomları olması da mümkündür. “Hamilelik nasıl anlaşılır?” sorusunu merak ediyorsanız aşağıdaki belirtileri inceleyebilirsiniz.

Hamilelik belirtileri:

 • Adet görmeme (amenore) veya adette gecikme
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Göğüslerde karıncalanma ve göğüslerde ağrı (mastalji)
 • Sık ve acil idrara çıkma isteği
 • Hipertansiyon
 • Depresyon
 • Uykusuzluk
 • Akne (sivilce)
 • Kabızlık, yorgunluk ve kilo artışı

Hamilelik belirtilerinin ve semptomlarının tüm kadınlar için aynı değildir. Ayrıca, aynı kadının iki farklı gebelik arasında tamamen farklı semptomları olabilir. Hamilelik belirtileri yoğunlukları, sıklıkları ve süreleri açısından da farklılık gösterebilir.

Adette gecikme

Adette gecikme, gebeliğin en erken semptomlarından biridir. Ancak adet döneminin kaçırılması, özellikle adet döngünüz düzensiz olma eğilimindeyse, kesin olarak hamile olduğunuz anlamına gelmez.

Hamilelik dışında adette gecikme olmasına veya atlanmasına neden olabilecek birçok sağlık durumu vardır.

Kusmak

Kusmak, genellikle ilk dört ay içinde ortaya çıkan yaygın bir semptom olan “sabah bulantısı”nın bir parçasıdır. Sabah bulantısı genellikle hamile olduğunuzun ilk işaretidir. Hamileliğin erken döneminde artan hormonlar, bu bulantının ana nedendir.

Baş ağrısı

Baş ağrısı, gebeliğin başlarında genellikle değişen hormon seviyeleri ve artan kan hacminden kaynaklanır.

Kilo almak

Hamileliğinizin ilk birkaç ayında 1 ile 4 kilo arasında kilo alabilirsiniz. Kilo alımı, ikinci üç aylık döneminizin başlangıcına doğru daha belirgin hale gelir.

Gebeliğe bağlı hipertansiyon

Yüksek tansiyon veya hipertansiyon bazen hamilelik sırasında gelişebilir. Aşağıdaki durumlar da tansiyona sebep olabilir:

 • Aşırı kilolu olmak veya obez olmak
 • Sigara içmek
 • Ailede genetik hipertansiyon olması

Kabızlık

Erken gebelikte hormon değişiklikleri sindirim sisteminizi yavaşlatabilir. Sonuç olarak, kabız olabilirsiniz.

Sırt ve bel ağrısı

Erken gebelikte sırt ağrısı veya bel ağrısının en büyük nedeni kaslardaki hormonlar ve stresdir. Sonrasında, artan kilo da bel veya sırt ağrılarına sebep olabilir. Hamile kadınların yaklaşık yarısı hamilelikleri sırasında sırt veya bel ağrısı olduğunu söylemiştir.

Depresyon

Hamile kadınların yüzde 14 ila 23’ü hamilelikleri sırasında depresyon geliştirir. Yaşadığınız birçok biyolojik ve duygusal değişiklik, depresyona neden olabilir.

Uykusuzluk

Uykusuzluk, erken gebeliğin en yaygın yaygın belirtilerinden birisidir. Stres, fiziksel rahatsızlık ve hormonal değişiklikler uykusuzluğa sebep olabilir. Dengeli beslenme, iyi uyku alışkanlıkları ve yoga yapmak, iyi bir gece uykusu çekmenize yardımcı olabilir.

Göğüslerde değişiklikler

Göğüs değişiklikleri, gebeliğin ilk göze çarpan belirtilerinden biridir. Herhangi bir test yaptırmadan önce bile, göğüsleriniz hassas, şiş ve genellikle ağır veya dolgun hissetmeye başlayabilir. Meme uçlarınız büyüyebilir ve daha hassas hale gelebilir, areola koyulaşabilir.

Akne problemleri (sivilcelenmek)

Artan androjen hormonları nedeniyle, birçok kadın hamileliğin erken döneminde sivilce (akne) problemleri yaşar. Bu hormonlar cildinizi daha yağlı hale getirerek gözenekleri tıkayabilir. Gebelik aknesi genellikle geçicidir ve bebek doğduktan sonra düzelir.

Hafta hafta hamilelik

Hamilelik haftaları, her biri hem siz hem de bebek için çok önemli olan 3 farklı 3 aylık dönem şeklinde gruplandırılmıştır. Her hafta büyük değişiklikler olmadığı için ayrı ayrı yazmak yerine 3 farklı dönemde bunları gruplandırdık. Hafta hafta hamilelik dönemleri:

Birinci 3 aylık dönem

Fetüs, ilk üç aylık dönemde (1. ile 12. haftalar arasında) hızla büyür. Fetüs; beynini, omuriliğini ve organlarını geliştirmeye başlar. Fetüsün kalbi de atmaya başlayacaktır.

İlk üç aylık dönemde, düşük yapma olasılığı nispeten yüksektir. Amerikan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları Koleji’ne (ACOG) göre, her 10 gebelikten yaklaşık 1’inin düşükle sonuçlandığı ve bunların yaklaşık yüzde 85’inin ilk üç aylık dönemde meydana geldiği tahmin ediliyor.

İkinci 3 aylık dönem

Gebeliğin ikinci üç aylık döneminde (13. ve 27. haftalar arasında), doktorunuz muhtemelen bir fetüsün anatomik incelemesi için bir ultrason yapacaktır.

Bu test, fetüsün vücudunda herhangi bir gelişimsel anormallik olup olmadığını kontrol etmek içindir. Bu testte fetüsün cinsiyetini doğumdan önce öğrenebilirsiniz.

Bu ikinci 3 aylık dönemde, muhtemelen bebeğinizin rahminizin içinde hareket ettiğini, tekmelediğini ve yumruk attığını hissetmeye başlayacaksınız.

Üçüncü 3 aylık dönem

Üçüncü üç aylık dönemde (28. ve 40. haftalar arasında), kilo almanız hızlanır ve kendinizi daha yorgun hissetmeye başlayabilirsiniz.

Fetüs artık ışığı algılayabilmeye başlar ve gözlerini açıp kapatabilir. Aynı zamanda fetüsün kemikleri de oluşmuştur.

Doğum yaklaşırken pelvik rahatsızlık hissedebilirsiniz ve ayaklarınız şişebilir. Braxton-Hicks kasılmaları olarak bilinen, doğuma yol açmayan kasılmalar doğumdan önceki haftalarda başlayabilir.

Hamilelik testi

Kaçırılan adet döneminizin ilk gününden sonra evde yapılan gebelik testleri genelde yüksek doğruluğa sahiptir. Evde yapılan gebelik testinden pozitif sonuç alırsanız, hemen doktorunuzdan randevu almalısınız. Hamileliğinizi doğrulamak ve tarihleri belirlemek için doktorunuz ultrason yapacaktır.

Hamilelik testleri nasıl çalışır?

Hamilelik, vücuttaki hCG seviyeleri ölçülerek teşhis edilir. Hamilelik hormonu olarak da bilinen hCG, implantasyon üzerine üretilir. Ancak, siz bir adet dönemini kaçırana kadar tespit edilemeyebilir.

Bir adet dönemini kaçırdıktan sonra hCG seviyeleri hızla yükselir. hCG, idrar veya kan testi ile tespit edilir.

Evde hamilelik testini idrar üzerinden kendiniz yapabilirsiniz. Erken gebelik testleri çoğu zaman doğru sonuç vermektedir ama negatif veya pozitif çıkması durumunda mutlaka ikinci bir test yaparak kesin sonuçlara ulaşın.

Kan testini doktora gittiğinizde yaptırabilirsiniz. Doktorunuz ekstra olarak ultrason yapmak isteyebilir.

Hamilelik ve vajinal akıntı

Vajinal akıntı artışı, gebeliğin en erken belirtilerinden biridir. Akıntı üretiminiz, gebe kaldıktan sonra bir ile iki hafta kadar erken bir zamanda, daha bir adet dönemini bile kaçırmadan artabilir.

Hamileliğiniz ilerledikçe, artan miktarlarda akıntı üretmeye devam edeceksiniz. Akıntı ayrıca yoğunlaşma ve daha sık meydana gelme durumunda olacaktır. Hamileliğinizin sonlarına doğru akıntı miktarı fazlasıyla artacaktır.

Hamileliğin sonlarına bu akıntı içinde kan görmeye başlayabilirsiniz. Bu durum erken doğum belirtisi olabilir, doktorunuzla bu konuyu mutlaka paylaşmalısınız.

Vajinal akıntı nasıl olur?

Normal vajinal akıntı çok yoğun olmaz, berrak veya süt beyazı renginde olur. Hafif kokulu olması gayet normaldir.

Akıntınız sarı, yeşil veya gri renkteyse ve hoş olmayan bir kokuya sahipse bu anormal kabul edilir.

Anormal akıntı, özellikle kızarıklık, kaşıntı varsa gebeliğinizle ilgili bir enfeksiyon veya sorun belirtisi olabilir.

Hamilelik ve idrar yolu enfeksiyonu

İdrar yolu enfeksiyonu, kadınların hamilelik sırasında yaşadıkları en yaygın komplikasyonlardan biridir. Bakteriler bir kadının idrar yoluna girebilir ve mesaneye kadar ilerleyebilir. Fetüs, mesaneye daha fazla baskı uygular ve bu da bakterilerin sıkışmasına ve enfeksiyona neden olmasına neden olabilir. Mesaneye ulaşan bakteriler herhangi bir belirti göstermeden de orada varlıklarını sürdürebilir.

İdrar yolu enfeksiyonu belirtileri

 • Bulanık veya kanlı idrar
 • Pelvik ağrısı
 • Bel ağrısı
 • Ateş
 • Bulantı veya kusma

Hamile kadınların yaklaşık yüzde 18’i idrar yolu enfeksiyonu geliştirir. Mesanenizi, özellikle cinsel ilişkiden önce ve sonra sık sık boşaltarak bu enfeksiyonların önlenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Gebeliği önleme yöntemleri

Aktif seks hayatına sahip kadınlar hamile kalmak istemiyorlarsa doğum kontrolü düşünmelidir.

Bazı gebelik önleme yöntemleri, belirli kişiler için daha iyi sonuç verir. Sizin için doğru olan doğum kontrolü hakkında doktorunuzla konuşun.

En yaygın doğum kontrol yöntemlerinden bazıları:

Doğum kontrol yöntemi Etkililik oranı
Rahim içi araçlar (RİA) %99’dan yüksek
Doğum kontrol hapı Düzenli ve doğru kullanımda %99, normal kullanımda %91
Kondom (prezervatif) Düzenli ve doğru kullanımda %98, normal kullanımda %82
Kadın kondomu Düzenli ve doğru kullanımda %95, normal kullanımda %79
Ertesi gün hapı İlk günde %95’e kadar etkili, sonraki 3 günde %75-%89 arasında etki
Doğal kontrol %75 etkili

Rahim içi araçlar (RİA, Alet, Spiral)

Rahim içi araçlar (RİA) genelde döllenmeyi durdurma mantığıyla çalışır. Şu anda doğum kontrolünün en etkili şeklidirler. Tek olumsuz yanı, cinsel yolla bulaşan hastalıkları önleyememesidir.

Doğum kontrol hapı

Doğum kontrol haplar, bir kadının vücudundaki hormon seviyelerini kontrol ederek çalışır. Reçeteyle alınırlar. %99 oranında etkilidir fakat kullanım sürelerine dikkat edilmelidir. Genelde başarısız olmalarının sebebi hap kullanmayı unutmak, dozu aksatmak gibi durumlardır. Bu durumda hapların verimliliği %91 oranına düşer.

Kondom (prezervatif)

Prezervatif (kondom) reçetesiz satın alınabilen uygun ve ucuz doğum kontrol yöntemidir.

Cinsel ilişkide bulunduğunuz her seferde doğru kullanıldığında etkilidirler. Hamile kalmaktan kaçınmak için sadece bu yönteme güveniyorsanız, doğum kontrol hapı gibi ek bir doğum kontrol yöntemi kullanmayı da düşünün.

Ertesi gün hapı

Ertesi gün hapları reçetesiz olarak alınabilirler. Bu haplar, normal doğum kontrol biçimleri olarak tasarlanmamıştır. Korunmasız cinsel ilişkiniz olduysa, normal doğum kontrol şeklinizi kullanmayı unuttuysanız veya başka bir şeyden şüpheleniyorsanız B planı olarak kullanılır.

Genelde ilk 3 gün içinde kullanılması önerilir fakat 5 güne kadar etkisi olabilir. Ertesi gün haplarının en fazla etkisini görmek için en kısa sürede kullanmanız gerekir.

Doğal aile planlaması

Doğal aile planlaması veya doğurganlık bilinci, en yüksek başarısızlık oranına sahip doğum kontrol yöntemidir. Doğal aile planlaması ile bir kadın, ne zaman yumurtlayacağını tahmin edebilmek için adet döngüsünü izler. Bu döngüye göre, doğurganlık döneminin en yüksek olduğu dönemlerde cinsel ilişkiden kaçınır.

Adet döngüleri hep aynı döngüde olmadığı için döngüler kaçırılabilir, bu durumda hamile kalma riski yüksektir.

Hamilelik ve PMS

Erken gebelik semptomları genellikle adet öncesi sendromu (PMS) ile karıştırılabilir. Bir kadının hamile olup olmadığını veya başka bir adet döneminin başlangıcını yaşadığını bilmesi zor olabilir.

Hamilelik testi yaptırmak, bunun PMS mi yoksa erken gebelik mi olduğunu belirlemenin en doğru ve en kolay yoludur. Evde test yapabilirsiniz veya doktorunuzla görüşebilirsiniz.

Hem PMS hem de erken hamileliğin bazı yaygın belirtileri şunlardır:

 • Göğüs ağrısı
 • Kanama
 • Ruh hali değişiklikleri
 • Yorgunluk
 • Kramplar

Hamilelikte beslenme

Sağlıklı bir hamilelik diyeti, her zamanki sağlıklı beslenme şeklinizle hemen hemen aynı olmalı, sadece günde 340 ile 450 ekstra kalori almanız gereklidir. Beslenmenizde mutlaka olması gereken besin türleri:

 • Kompleks karbonhidratlar
 • Proteinler
 • Organik sebze ve meyve
 • Baklagiller ve tahıllar
 • Sağlıklı yağlar

Vitaminler ve minaraller

Hamile kadınlar, hamile olmayan kadınlardan daha fazla miktarda vitamin ve mineral almalıdır. Folik asit ve çinko fazladan alınması gereken vitamin ve minerallere iyi örnektir.

Hamile olduğunuzu öğrendikten sonra, takviyeler yardımıyla vitamin ve mineral alımınızı artırmak isteyebilirsiniz. Herhangi bir takviye veya reçetesiz ilaç kullanmadan önce beslenme etiketlerini okuduğunuzdan ve doktorunuza sorduğunuzdan emin olun.

Gebelik egzersizleri

Gebelik egzersizler; zinde, rahat ve doğuma hazır olmanızı sağlamak için çok önemlidir. Özellikle yoga esnemeleri esnek kalmanıza yardımcı olacaktır. Ancak, kendinizi incitme riskiniz olabileceğinden, esnemelerinizi fazla abartmamak önemlidir.

Yürüyüş, yüzme ve yoga gebelik için iyi egzersizlerdir.

Hamile masajı

Gevşeme tekniklerini uygulamak, hamileliğiniz boyunca hissedebileceğiniz stres ve endişenin bir kısmını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Sakin kalmanın yollarını arıyorsanız, hamilelik masajı deneyebilirsiniz. Doğum öncesi masaj, hafif gerginliği gidermek için iyi bir seçenek olabilir. Ayrıca vücudunuzun ve kas ağrılarınızın hafifletilmesine de yardımcı olabilir.

Hamile masajı güvenlidir ama düşük riski en fazla olan ilk üç aylık dönem masaj yaptırmak için tehlikeli olabilir. Bu yüzden gebelik masajında ilk üç aylık dönem yerine ikinci üç aylık dönem veya üçüncü üç aylık dönem tercih edilmelidir.

Olası tehlikeler neler?

20’li veya 30’lu yaşların başındaki çoğu kadının sorunsuz bir hamilelik şansı yüksektir. Fakat 35 yaşın üzerindeki kadınlar, sağlık komplikasyonları açısından daha yüksek risk altındadır.

Süre gelen hastalıklar

Yüksek tansiyon, diyabet veya kardiyovasküler hastalık gibi mevcut sağlık durumları, hamilelik komplikasyonları riskinizi artıracaktır. Örneğin:

 • Kanser
 • Böbrek hastalıkları
 • Epilepsi

Bu hastalıklardan birine sahipseniz, hamileliğiniz boyunca bu hastalıkların takip edilip tedavi altında tutulduğuna emin olun. Aksi takdirde, düşük yapma, riskli erken doğum gibi komplikasyonlara sebebiyet verebilir.

Diğer hastalıklar ve faktörler

Sağlıklı bir hamileliği etkileyebilecek diğer faktörler ve hastalıklar şunlardır:

 • İkizler veya üçüzler gibi çoklu doğum gebelikleri
 • Enfeksiyonlar
 • Cinsel hastalıklar (STD)
 • Aşırı kilo veya obezite
 • Anemi (kansızlık)

Hamilelikte yaşanabilecek komplikasyonlar

Hamilelik komplikasyonları bebeğin sağlığını, annenin sağlığını veya her ikisini birden etkileyebilir. Hamilelik veya doğum sırasında ortaya çıkabilirler.

Yaygın komplikasyonlar:

 • Yüksek tansiyon
 • Gebelik diyabeti (gestasyonel diyabet)
 • Gebelik zehirlenmesi (preeklampsi)
 • Erken doğum
 • Düşük

Gebelik ve doğum

Hamileliğinizin dördüncü ayından bir süre sonra Braxton-Hicks kasılmaları veya yanlış doğum yaşamaya başlayabilirsiniz. Tamamen normaldirler ve rahminizi gerçek doğumdan önce hazırlık yaptırmak amaçlı yaşanırlar.

Braxton-Hicks kasılmaları düzenli aralıklarla meydana gelmez ve yoğunlukları artmaz. 37. haftadan önce düzenli kasılmalar yaşıyorsanız, erken doğum olabilir.

Erken doğum

Doğum kasılmaları genellikle erken doğum kasılmaları ve aktif doğum kasılmaları olarak ikiye ayrılır. Erken doğum kasılmaları 30 ila 45 saniye sürer. İlk başta çok uzak olabilirler, ancak erken doğumun sonunda kasılmalar yaklaşık beş dakika arayla olacaktır.

Aktif doğum

Aktif doğumda rahim ağzı genişler ve kasılmalar birbirine yaklaşır ve daha yoğun hale gelir.

Aktif doğumdaysanız, doktorunuzu aramalı ve hastaneye gitmelisiniz. Aktif doğum olup olmadığından emin değilseniz, doktorunuzu arayıp kontrol etmek faydalı olabilir.

Doğum ağrısı

Aktif doğum sırasında ağrı doruğa ulaşır. Ağrıyla başa çıkmak için tercih ettiğiniz yöntemi bulmak için doktorunuzla konuşabilirsiniz. Meditasyon, yoga veya müzik dinleme gibi yöntemler genelde yaygın olarak tercih edilir.

Kapanış

Hamilelik zorlu bir süreç olabilir, Güzel Sağlık olarak sizlere gebelik rehberini hazırladık ve tamamladık. Daha detaylı içerikler için Hamilelik kategorimizdeki içerikleri okuyabilirsiniz.

Hamilelik Soru – Cevap

Hamileliğin ilk günlerinde neler olur?

Hamileliğin ilk günlerindeki belirtiler şunlardır: adet gecikmesi, mide bulantısı (sabah bulantısı), kusmak, baş ağrısı, ruh hali değişiklikleri, kabızlık, iştahta değişiklik olabilir.

İlk hafta hamilelik belirtileri nelerdir?

Hamileliğin ilk haftasındaki belirtiler şunlardır: adet gecikmesi, mide bulantısı (sabah bulantısı), göğüslerde hassasiyet, halsizlik, yorgunluk, kusmak, baş ağrısı, ruh hali değişiklikleri, kabızlık, iştahta değişiklik olabilir.

Hamile kalmak hissedilir mi?

Hamile kalmak, döllenmenin başlamasından sonraki ilk 5 ile 10 gün içerisinde hissedilebilir. Adet gecikmesi, mide bulantısı (sabah bulantısı), göğüslerde hassasiyet gibi çeşitli belirtiler hamileliği gösterebilir.

Hamileliğin ilk haftasında belde ağrı olur mu?

Hamilelik belirtisi olarak sırt ve bel ağrıları yaygındır. Hamileliğinizin ilk haftalarında bel ağrısı yaşayabilirsiniz. Belde ağrılar olur.

2 haftada hamilelik testi çıkar mı?

İdrardan yapılan hamilelik testleri 2 haftada hamilelik testi çıkar. Ancak hamilelik testleri %100 kesin sonuç vermez. Mutlaka kan testi ile kandeki hCG seviyeleri ölçülmelidir. Bunun için doktora gidebilirsiniz.

Cinsel ilişkiden sonra kasık ağrısı hamilelik belirtisi mi?

Cinsel ilişkiden hemen sonraki kasık ağrısı hamilelik belirtisi değildir. Devam eden süre içinde kasık ağrısı ve bel ağrısı yaşıyorsanız hamilelik testi yaptırmanızda fayda olacaktır.

En erken gebelik ne zaman belli olur?

Hamilelik belirtileri kişiden kişiye göre değişir. Erken gebelik ilk adeti kaçırdıktan sonra belli olur. Eğer bu sürede belirtileri görüyorsanız evde gebelik testi yaptırabilirsiniz.

Adet gecikmesi olmadan hamilelik belirtileri olur mu?

Adet gecikmesi sadece hamileliğe bağlı değildir. Uyku düzeni değişimi, ani kilo alıp verme gibi birçok sebep adet gecikmesine sebep olabilir. Ancak genelde adet gecikmesi hamilelik belirtisidir. Eğer diğer belirtileri hissediyorsanız evde gebelik testi yapabilirsiniz.

Karında sertlik hamilelik belirtisi mi?

Fetüsün anne rahminde büyümesiyle birlikte vücutta da çeşitli büyümeler yaşanır. Büyüyen fetüs sebebiyle mide de büyüyebilir. Bu de hamilelikte karında sertliğe sebep olabilir.

Hamileliğin ilk haftalarında nerelerde ağrı olur?

Hamileliğin ilk haftalarında annenin karın ve kasıklarında ağrı oluşmaya başlar. Hem fiziksel hem de hormonal bu değişiklikler karın ve kasık ağrısında sebep olabilir. Aynı zamanda sırt ve bel ağrıları da bu değişiklikler sebebiyle oluşabilir.

Hamileliğin ilk haftasında cinsel ilişkiye girilir mi?

Gebeliğin ilk üç aylık döneminde düşük riski yüksek olduğu için doktorlar tarafından cinsel ilişki yasaklanır. Bu yüzden hamileliğin ilk haftasında cinsel ilişkiye girilmesi önerilmez.

Hamilelikte karın şişliği ne zaman başlar?

Hamilelikte karın şişliği 12. haftadan itibaren görülmeye başlar. Bu ikinci üç aylık dönem demektir. Bu dönemde fetüs anatomik olarak gelişmeye başlar. Bu yüzden karın şişkinliği oluşmaya başlar.

Adete 5 gün kala gebelik belli olur mu?

Adetinize 5 gün kala gebelik belli olabilir. Evde gebelik testi yaparak sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Gebeliğin ilk günlerinde akıntı nasıl olur?

Hamileliğin ilk günlerinde akıntılar oluşmaya başlar. Gebelikte vajinal akıntı beyaz veya şeffaf olmalıdır. Kokusunun olması normaldir. Sarı, yeşil veya kırmızı renklerinde olan akıntı görürseniz doktorunuzla görüşmelisiniz.

Gebelikte vajinal akıntı ne zaman başlar?

Vajinal akıntı gebeliğin ilk günlerinde oluşmaya başlar ve genelde şeffaf veya beyaz renkte hafif kokusu olan bir akıntıdır.

pp.jpg

Güzel Sağlık Ekibi

Güzel Sağlık olarak, uzman sağlık rehberiniz olmaya kendimizi adadık. Sağlık, spor, cinsel sağlık, cilt sağlığı, sağlıklı yaşam önerileri için takip etmeye devam edin.

Yorum Yap

pp.jpg

Güzel Sağlık Ekibi

Güzel Sağlık olarak, uzman sağlık rehberiniz olmaya kendimizi adadık. Sağlık, spor, cinsel sağlık, cilt sağlığı, sağlıklı yaşam önerileri için takip etmeye devam edin.

Sosyal Medya

Sosyal medya hesaplarımızı takip ederek yeni sağlık içeriklerinden anında haberdar olun.