Güzel Sağlık
bebeğim yere düştü ne yapmalıyım
Güzel Sağlık > Ebeveynlik > Bebek > Bebeğim Yere Düştü Ne Yapmalıyım?

Bebeğim Yere Düştü Ne Yapmalıyım?

Bebeğim yere düştü, ne yapmalıyım diye sormanız gayet normal. En dikkatli ebeveynler bile bu durumu yaşayabilir. Bebeğiniz düştüğünde yapmanız gereken şeylerden bahsettik ve olası belirtileri anlattık.

En dikkatli ebeveynlerin bile başına bu tarz şeyler gelebilir.

Bebeğinizi yanlışlıkla yere düşürürseniz veya başka bir nedenle kendisi yere düşerse, önce derin bir nefes alın ve sakinleşin çünkü Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), düşmelerin çocuklar arasındaki kazalardan en yaygını olduğunu söylüyor.

Ancak yaygın olmasına rağmen yine de korkutucu bir durum. Eğer bebeğiniz yere düşerse hangi durumlarda acil servise veya doktora gitmelisiniz onu anlatarak başlayalım.

Hangi durumlarda acil servise veya doktora gitmeliyim?

Bebeğinizde gözle görülür fiziksel bir belirti varsa, bilinçsizse ya da kafası karışmış/yönünü şaşırmış görünüyorsa çok beklemeden bir doktora görünün.

Buradaki endişelenmeniz gereken şey, bebeğinizde beyin kanaması gibi veya iç yaralanması gibi çeşitli durumlar yaşanıyor olabilir. Acil bir tedavi uygulanmazsa, kanama kötüleşebilir ve beyne baskı uygulayarak travmatik beyin hasarına neden olabilir.

Hangi doktor bu durumla ilgilenir?

Bebeğiniz yere düştüğünde Çocuk Doktoru ile görüşmeniz gerekmektedir. Acil servise de giderek orada da gerekli tedaviyi alabilirsiniz.

Hastaneye gittiğinizde, doktorunuz muhtemelen sizden bebeğinizin kazasını anlatmanızı isteyecektir. Bunu, yaralanmanın boyutunu belirlemek ve olası teşhisleri koymak için sorar.

Doktorun sorabileceği sorular:

 • Bebeğiniz ne kadar yüksekten düştü?
 • Bebeğiniz düştükten sonra ilk olarak ne yaptı?
 • Bilinç kaybı yaşadı mı?
 • Kazadan beri hangi belirtileri gösterdi?
 • Herhangi bir mevcut tedavisi var mı?

Doktorun isteyebileceği tahliller:

 • X-ray, başlangıçta kafatasında veya vücudun diğer kemiklerinde olası herhangi bir kırığı belirlemek için kullanılır.
 • MRI, manyetik rezonans görüntülemenin kısaltmasıdır. Bu tahlil büyük mıknatıslar kullanılarak gerçekleştirilir. MRI ile organların ve dokuların daha kapsamlı görüntüsüyle detaylı incelemeler yapmak için kullanılır.

Dikkat edilmesi gereken belirtiler nelerdir?

 • Kusmak
 • Dengesizlik
 • Baş ağrısı (eğer bebeğiniz durmadan ağlıyorsa sebebi bu olabilir)
 • Sert veya şişkin olan yumuşak çarpma bölgesi
 • Sizin fark edeceğiniz, bebeğinizin normalden farklı olan davranışları.

Eğer bebeğinizde küçük bir şişkinlikten daha fazlası varsa veya bebeğiniz 2 metreden fazla yüksekten düşerse mutlaka acile veya bir doktora gitmelisiniz. Bu iki durum olmadıysa, yeni belirtiler oluşuyorsa veya devam eden semptomlar fark ettiyseniz, bir veya iki gün içinde bir doktora görünmelisiniz.

Olası ciddi yaralanmalar nelerdir?

Bebeğiniz yere düştüğünde ciddi yaralanmalar da yaşanabilir. Bunlar sadece deri üstü yaralanmalar olmayabilir.

 • Beyin sarsıntısı: Beynin bir süre boyunca, normalde olduğu gibi çalışmadığı iç yaralanmalara verilen addır. Bebeğiniz birkaç dakika veya saatlerce kendinde olmayabilir. Beyin sarsıntısı hafiften şiddetliye kadar değişir. Bir beyin sarsıntısından şüpheleniyorsanız kısa sürede doktora görünün. Beyin sarsıntısı belirtileri: bilinç kaybı, baş ağrısı, denge sorunları, kusma ve sinirlilik gibi…
 • Çürük (kontüzyon): Çocuğunuzun kafatasının dışında oluşan çarpmalar ve çürükler gibi kontüzyonlara muhtemelen hakimsiniz. Diğer bir kontüzyon ise beynin içinde ve çevresinde kanamaya ve şişmeye neden olan bir iç kontüzyondur.
 • Kafatası kırığı veya hasarı: Kafatası kırığı veya hasarı, kafatasının kemiklerinde görülen bir yaralanmadır. Dört farklı şekilde olabilir:
  • Doğrusal kırılma (kemiği hareket ettirmeyen kemiğin kırılması),
  • Depresif kırılma (kafatası kırıldığı yerde batmıştır)
  • Diyastatik kırılma (dikiş hatları boyunca kırılma)
  • Daziler kırılma (kafatasının tabanında kırılma)

Soru – Cevap

Bebek yere düşerse ne olur?

Bebeğinizde gözle görülür fiziksel bir belirti varsa, bilinçsizse ya da kafası karışmış/yönünü şaşırmış görünüyorsa çok beklemeden bir doktora görünün. Eğer bebeğinizde küçük bir şişkinlikten daha fazlası yoksa veya bebeğiniz 2 metreden az bir yüksekten düştüyse evde gözlemleyin.

Bebekler düştükten kaç saat sonra uyumalı?

Düşen bir bebek, düştükten en az 2 saat boyunca uyutulmamalıdır. Olası belirtileri görmek için en az 2 saat gözlem yapılmalıdır. Kusma, kesintisiz ağlama gibi bir durum varsa mutlaka doktora veya acile gidin.

Bebeklerde kafa travması kaç saatte belli olur?

Bebeğiniz düştükten sonraki 24-48 saat aralığında gerekli gözlemi yaparak olası belirtileri takip etmelisiniz. Beyin sarsıntısı belirtileri: bilinç kaybı, baş ağrısı, denge sorunları, kusma ve sinirlilik.

Bebeğim kafasını çarptı şişti ne yapmalıyım?

Bebeğiniz kafasını çarptığında olası fiziksel yaralanmalar için gözlemleyin. Çarptığı yere soğuk kompress yapın. En az 2 saat boyunca uyumamasını sağlayın ve 24-48 boyunca gözlemleyin.

Bebekler düştüğünde hangi doktor bu durumla ilgilenir?

Bebeğiniz yere düştüğünde Çocuk Doktoru ile görüşmeniz gerekmektedir. Acil servise de giderek orada da gerekli tedaviyi alabilirsiniz.

 • [1] CDC Düşmeyi önleme
pp.jpg

Güzel Sağlık Ekibi

Güzel Sağlık olarak, uzman sağlık rehberiniz olmaya kendimizi adadık. Sağlık, spor, cinsel sağlık, cilt sağlığı, sağlıklı yaşam önerileri için takip etmeye devam edin.

Yorum Yap

pp.jpg

Güzel Sağlık Ekibi

Güzel Sağlık olarak, uzman sağlık rehberiniz olmaya kendimizi adadık. Sağlık, spor, cinsel sağlık, cilt sağlığı, sağlıklı yaşam önerileri için takip etmeye devam edin.

Sosyal Medya

Sosyal medya hesaplarımızı takip ederek yeni sağlık içeriklerinden anında haberdar olun.